Archiwum J.H. Retingera

"Baza ARCHIWUM RETINGERA indeksowana jest na podstawie interesującego zasobu archiwalnego, będącego m.in. spuścizną po współtwórcy zjednoczonej Europy – Józefie Retingerze. Materiały, które są w posiadaniu Biblioteki, to korespondencja i materiały z działalności Komisji ds. Europy Środkowo-Wschodniej Ruchu Europejskiego z końca lat 50. oraz lat 60. i 70. Jej honorowym sekretarzem był Jan Pomian, wieloletni sekretarz i przyjaciel Józefa H. Retingera. Komisję tworzyli ludzie z krajów socjalistycznych, mieszkający na Zachodzie oraz politycy zachodni, głównie z Wielkiej Brytanii. Dokumentacja oddaje tło i klimat wysiłków tych środowisk mających na celu przyciągnięcie krajów Europy Środkowo-Wschodniej do Zachodu. W warunkach podzielonej „żelazną kurtyną” Europy było to niebywale trudne, a jednak w założeniach perspektywicznych możliwe do przeprowadzenia.


Dziś, kiedy Polska i inne kraje dawnego bloku wschodniego wchodzą już w skład struktur NATO i Unii Europejskiej zasób ten nabiera szczególnego znaczenia i może być niewyczerpanym źródłem poznawczym w dziedzinie „dochodzenia” do zjednoczonej Europy dla historyków i innych badaczy tamtego okresu.

Te cenne zbiory trafiły do Biblioteki Głównej UEK w 2004 roku dzięki staraniom Profesora Stanisława Miklaszewskiego. Przekazane przez Profesora dokumenty zostały opracowane, za Jego pozwoleniem zeskanowane i udostępnione w internecie".

Z opisu Archiwum

Zapraszamy do zapoznania się z zasobami Archiwum Retingera.

 

 

Copyright

X

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...